ΕΠΤΑΛΟΦΟΣ-ΔΡΟΣΑΤΟ 4-3 Πεν. (κ.α. και παρ. 0-0)

Σώθηκε ο Επτάλοφος

• Επικράτησε στα πέναλτι με 4-3.
  • Δύο αποκρούσεις ο Α. Παρπουτσής.

Ο Επτάλοφος πανηγυρίζει την παραμονή του στην Α1 Κατηγορία της ΕΠΣ Κιλκίς καθώς επιβλήθηκε στα πέναλτι με 4-3 του Δροσάτου. Ο Μακεδονικός δεν κατάφερε στην επιστροφή του να παραμείνει στην κατηγορία.

Ο Επτάλοφος είχε αρκετό άγχος και αυτό του βγήκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Είχε την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησε πέντε φάσεις για γκολ με μεγαλύτερη το οριζόντιο δοκάρι του Χρήστου Παρπουτσή στο 30’, αλλά χρειάστηκε να φτάσουμε στην διαδικασία των πέναλτι.

Το Δροσάτο έπαιξε με αμυντικούς προσανατολισμούς, δεν πήρε ρίσκα, αφού γνώριζε πως αν έχανε αυτομάτως έπεφτε κατηγορία. Ήθελε να οδηγήσει τη σειρά σε δεύτερο παιχνίδι σε ουδέτερο γήπεδο, όμως τελικά δεν τα κατάφερε.

Στο 70’ ο Μακεδονικός είχε τη μόνη του φάση στο ματς σε προσπάθεια του Τζαμπαζόπουλου, και δέκα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΝΕ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Μαρμαρίδη. Αφού και η ημίωρη παράταση ολοκληρώθηκε δίχως σκορ, πήγαμε στη διαδικασία των πέναλτι. Κατά σειρά είχαμε (πρώτο εκτελούσε το Δροσάτο):