ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ-ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ 67-64

Κρίθηκε στο σουτ

Την ήττα σε ένα μεγάλο ντέρμπι με 67-64 γνώρισε τα Γρεβενά από τον τοπικό Πρωτέα ο Εύαθλος Πολυκάστρου, μην καταφέρνοντας να πετύχει ένα σημαντικό βήμα παραμονής. Αυτό μπορεί να γίνει την Κυριακή, όπου και υποδέχεται τον Ιωνικό Ιωνίας. Σε αυτό το παιχνίδι θέλει μόνο τη νίκη, για να αφήσει μια και καλή πίσω του την ομάδα της Θεσσαλονίκης, και να ψάχνει για ακόμη μία στις δύο αγωνιστικές που θα απομένουν.

Το παιχνίδι στα Γρεβενά ήταν «κλειστό» καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, μην μπορώντας να πάρουν κάποια διαφορά. Αποτέλεσμα αυτού το 42-40 στο πρώτο μέρος. Βέβαια το πολυκαστρινό συγκρότημα είχε να αντιμετωπίσει και τις απουσίες των Σίμου Παπαδόπουλου και Παναγιώτη Σιδηρόπουλου που εφόσον αγωνίζονταν τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου «έσφιξαν» στην άμυνα, όμως η επίθεση δεν πήγε το ίδιο καλά. Ο πλουραλισμός όμως στο σκοράρισμα τους έφερνε μπροστά στο σκορ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στην τέταρτη περίοδο με 55-55. Όλα θα κρινόντουσαν στις λεπτομέρειες, τα φάουλ υπέρ του Εύαθλου δεν δόθηκαν, και οι γηπεδούχοι εν τέλει έφτασαν στη νίκη με 67-64.

Ευαθλος Πολυκάστρου(Παπαδόπουλος): Ημερίδης 15(3), Βλέτσης 3(1), Ζωϊτούδης, Τασούδης 4, Τσινόπουλος 21(1), Τσελέκης 12, Κουτούλας 9(3).