ΠΛΑΓΙΑ-Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 2-3

Λύγισε στο τέλος

Κοντά στην πρόκριση στο τρίτο γύρο του Κυπέλλου Ερασιτεχνών έφτασε η Πλαγιά που εν τέλει ηττήθηκε στις καθυστερήσεις με 3-2 από τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων Ημαθίας, που συνεχίζει στην επόμενη φάση.

Η Πλαγιά κοίταξε στα μάτια μια ομάδα που φέτος έπαιξε στην Γ΄ Εθνική, και έδειξε πως μπορούσε να φτάσει στην πρόκριση. Ο Παρσόπουλος στο 7’ άνοιξε το σκορ για τον Μέγα Αλέξανδρο, με τον Ορφανίδη στο 15’ να παίρνει το…ριμπάουντ από ασθενή απόκρουση του Αργυρόπουλου και να ισοφαρίζει.

Στο 28’ η Πλαγιά έφτασε και σε δεύτερο τέρμα με εξαιρετική προσπάθεια του Βασίλη Παπουνίδη και σουτ εκτός περιοχής. Όμως η χαρά δεν κράτησε πολύ, μιας και στο 31’ και πάλι ο Παρσόπουλος χρίστηκε σκόρερ για τους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε φάσεις, με τα Τρίκαλα να μένουν με δέκα παίκτες στο 80’ λόγω της αποβολής του Κουκουράκη. Και εκεί που όλα έδειχναν παράταση, ο Γιώργος Κίτσας με κεφαλιά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του.

Αναγέννηση Πλαγιάς: Κυριακίδης, Καλόνικος, Χατζηιωαννίδης, Λαζαρίδης, Κουρουγιαννίδης, Βασιλειάδης (62′ Λαζαρίδης), Ορφανίδης Ι, Αμανατίδης, Ορφανίδης Ν, Παπουνίδης, Ρωσσίδης.