Στην Α1 το Δροσάτο

18 Μαΐου 2017

Επειτα από ένα συγκλονιστικό αγώνα μπαράζ στο ουδέτερο γήπεδο της Μεγάλης Στέρνας, ο Μακεδονικός Δροσάτου επιβλήθηκε με 3-2 στη διαδικασία των πέναλτι του Εθνικού Σ.Σ. Μουριών και πήρε την άνοδο για την Α1 Κατηγορία της ΕΠΣ Κιλκίς. Ο κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε ισόπαλος 3-3, ενώ η παράταση 4-4.

Μετά την εκτός έδρας νίκη ο Σταθμός Μουριών έστειλε τη σειρά σε δεύτερο ματς. Οποια ομάδα κέρδιζε έπαιρνε το εισιτήριο για τη μεγάλη κατηγορία. Το Δροσάτο άνοιξε το σκορ στο 27' με τον Δημήτρη Καλπακίδη, όμως ο Γκοροβέτσι στο 38' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Βίκτωρα Ιωσηφίδη απάντησε άμεσα, και στο 42' ο Χάρης Καλπακίδης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Μακεδονικό.

Με την έναρξη της επανάληψης όλα ξεκίνησαν ιδανικά για το Δροσάτο, αφού βρήκαν και τρίτο τέρμα με τον Μανουσακίδη, και στο 57' απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα έπειτα από την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γκοροβέτσι. Κάπου εκεί όμως ο Εθνικός βρήκε μεγάλα ψυχικά αποθέματα, και αφού πρώτα μείωσε με τον Λαζαρίδη στο 59', έφτασε στο 79' στην ισοφάριση με ατομική ενέργεια του Ακριτίδη.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα ημίωρο της παράτασης. Εκεί ο Σταθμός έφτασε μια ανάσα από τη νίκη-άνοδο μιας και στο 115' ο Μαρκίδης πέτυχε το 4-3. Ομως ο Ιωαννίδης είχε άλλη άποψη και με μια βολίδα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έστειλε το εισιτήριο της ανόδου να κριθεί στα πέναλτι.

Ο κ. Ιωσηφίδης έβαλε τερματοφύλακα τον επιθετικό Γιάννη Πιπερτζή, που έπιασε δύο εκτελέσεις των αντιπάλων του, και έστειλε την ομάδα του στην Α1 με συνολικό σκορ 3-2.