ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ-ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ 54-67

16 Μαρτίου 2017

Διπλό σωτηρίας

Ο Εύαθλος Πολυκάστρου με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στη Μελίκη επί του τοπικού ΓΑΣ Με 67-54. Είναι πια μόνος ένατος στη κατάταξη με 27 βαθμούς, και υποδέχεται τη Κυριακή τον Βίκος Ζαγοροχώρια, θέλοντας να φτάσει στη κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, καθώς έκλεισαν τα ατού της ομάδας του Γιώργου Παπαδόπουλου, ενώ έβρισκαν και εύκολα στόχο, προηγούμενοι έτσι στο πρώτο εικοσάλεπτο με 38-32.

Συνήθως βέβαια η καλή περίοδος για το πολυκαστρινό συγκρότημα είναι η τρίτη, αλλά το απόγευμα της Κυριακής έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος γενικά. Δυνατή άμυνα που δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα της Ημαθίας, και έτσι στο 30’ έγινε η ανατροπή και ο Εύαθλος προηγήθηκε με 50-48.

Η δυναμική εμφάνιση συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, η άμυνα «έσφιξε» ακόμη περισσότερο, η ψυχολογία ήταν στα ύψη και ο Εύαθλος Πολυκάστρου έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, επικρατώντας τελικά άνετα με 67-54.

ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ (Γ. Παπαδόπουλος): Σ. Παπαδόπουλος 10 (1), Ημερίδης 17 (1), Ταπούτος 5 (1), Ζεμπεκίδης 3 (1), Κύρηκος, Χατζόπουλος, Βαρβούτας, Πολυχρονίδης, Τσελέκης 2, Σιδηρόπουλος 24 (3), Γιαμπατζίδης, Κούτουλας 6.